Drążek do podciągania – sportowa sylwetka bez karnetu na siłownię.

Każdy marzy o wysportowanej, umięśnionej sylwetce, ale w większości przypadków na marzeniach się kończy. Powodem jest zazwyczaj brak czasu na trening, a przecież na siłownię trzeba jeszcze dotrzeć pieszo lub samochodem, koszt karnetu na siłownię lub zwyczajnie brak chęci i zaangażowania. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest jednorazowy zakup sprzętu do ćwiczeń w domu, który jest niedrogi i nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jednym z niezbędnych elementów do budowania sylwetki w domowym zaciszu są drążki do podciągania.

Jak ćwiczyć na drążku do podciągania?

Nie ma co ukrywać, że najważniejsza w podciąganiu na drążku jest technika. Bujając się na boki i pomagając sobie wymachując nogami, nie ma co liczyć na uzyskanie poprawnego efektu i równomierny przyrost mięśni. Trzeba pamiętać, że mięśnie powinny być cały czas napięte, dlatego nie możemy sobie pozwolić na swobodne opadanie ciała lecz na równomierne opuszczanie. Pozwoli to zmaksymalizować efekty ćwiczeń i uniknąć kontuzji. W zależności na których partiach mięśni nam zależy, stosujemy podchwyt lub nachwyt. Ćwicząc podchwytem najbardziej zaangażowane są bicepsy, przy nachwycie natomiast mięśnie grzbietu. Również szerokość na jakiej mamy rozstawione dłonie mają duży wpływ na to, które partie mięsniowe są aktywne przy podciąganiu. Dzięki różnym wariantom chwytów i rozstawie dłoni możemy również zangażować, oprócz bicepsów i pleców, mięśnie ramieniowe oraz mięśnie klatki piersiowej. Tylko od nas zależy na której partii zależy nam najbardziej. Co najważniejsze, podciąganie na drążku jest polecane nawet początkującym, gdyż poprawna technika szybko da zamierzone efekty.

 

Rodzaje drążków do podciągania.

Na rynku znajduje się cała masa drążków do ćwiczeń, od tych najprostszych, do tych bardziej skomplikowanych z większą ilością uchwytów. Drążki dzielimy ze względu na rodzaj mocowania.

  • drążki rozporowe- najprostsze i najtańsze, często spotykane z dodatkami w postaci gąbek ułatwiających chwyt. Sam drążek jest w stanie utrzymać nawet dość sporo ważącą osobę, ale trzeba uważać na futryny. Jeżeli futryna ma nakładkę, możemy zostać z drążkiem w ręku, gdyż nakładka nie utrzyma prawidłowego rozporu.
  • drążki mocowane do sufitu- przy dobrym mocowaniu i użyciu dobrych kołków, są drążki do podciągania, które utrzymają nawet do 200 kg. Zajmują mało miejsca i nie przeszkadzają przy poruszaniu się po mieszkaniu.
  • drążki bez stałego montażu- przyczepiane do futryny za pomocą specjalnego klina. Przeznaczony raczej dla osób mniej ważących, posiadających w mieszkaniu naprawde porządną futrynę

drążki mocowane do ściany wspornikowo- często posiadają kilka uchwytów, dzięki czemu można dowolnie zmieniać ustawienie chwytu. Zazwyczaj mocowane za pomocą kołków rozporowych i kilku śrub. Może nie wyglądają atrakcyjnie na ścianie, ale poprzez swoją wielofunkcyjność są idealne do ćwiczeń wielu partii mięśniowych.

Zakup drążka do podciągania nie jest jakąś ogromną inwestycją finansową, a i montaż nie jest czymś nader skomplikowanym. Ćwicząc nawet 2-3 razy w tygodniu, można znacząco poprawić swoją sylwetkę i zbudować plecy w kształcie litery V. Jest to doskonałe uzupełnienie domowej siłowni, które nie zajmuje praktycznie miejsca, a zapewnia nadspodziewane efekty.